
Tegoroczny raport GPI dotyczy 153 niepodległych państw (w 2010 roku było to 149 państw)i został opracowany na podstawie najnowszych dostępnych danych uzyskanych m.in. z Banku Światowego, Ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), ONZ (wskaźnik HDI) oraz z UNESCO.
Jako podstawę opracowania przyjęto 23 jakościowe oraz ilościowe wskaźniki, które obejmują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki wpływające na poziom pokoju w danym kraju. Aby obraz był wiarygodny przyjęte wskaźniki dotyczą bardzo różnorodnych aspektów – od wydatków państwa na zbrojenia, poprzez stosunki z sąsiadami, aż po respektowanie praw człowieka. Wskaźniki te zostały wybrane przez międzynarodowy panel ekspercki, składający się z naukowców, biznesmenów, filantropów oraz członków organizacji pokojowych.
Głównym wnioskiem piątego z kolei raportu GPI jest fakt, że trzeci rok z rzędu obniża się poziom pokojowości państw. W 29 państwach wzrosło zagrożenie terroryzmem, a w 33 występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia krwawych demonstracji. Jako najniebezpieczniejszy kraj postrzegana jest Somalia (w 2010 roku ostatnie miejsce zajmował Irak).
Najbardziej pokojowym regionem jest Europa Zachodnia, a miano najbardziej pokojowego państwa przypadło w tym roku Islandii (w zeszłym roku pierwszą pozycję zajmowała Nowa Zelandia, która obecnie spadła na 2 miejsce). Największy spadek w rankingu zanotowały kraje arabskie, głównie w wyniku niepewnej sytuacji wewnętrznej, oraz zamieszek na ich terenie: Libia (rekordowy spadek w rankingu o 83 pozycje na miejsce 143 w 2011 roku), Bahrajn (spadek o 51 pozycji na miejsce 123 – drugi taki spadek po Libii), Egipt (spadek o 24 pozycje na miejsce 73).
Głównym powodem spadku światowego poziomu pokojowości są według autorów konflikty wewnętrzne pomiędzy władzami, a obywatelami, a nie konflikty międzynarodowe. Regionem o najniższym poziomie pokojowości jest Afryka Subsaharyjska – znajduje się tam 40 % państw, w których zagrożenie jest największe (Somalia – ostatnie miejsce w rankingu, oraz Sudan – trzecie od końca).
Z wyliczeń autorów raportu GPI wynika, że gdyby w ciągu 2010 roku świat był o 25 % bardziej pokojowy, to gospodarki wszystkich państw uzyskały by dodatkowo 2 tryliony $ zysku.
Polska w raporcie opublikowanym w maju 2011 roku znalazła się na 22 miejscu, co świadczy o wysokim poziomie pokojowości. W porównaniu do ubiegłorocznego raportu awansowaliśmy o 7 pozycji.
Interaktywna mapa GPI - http://www.visionofhumanity.org/gpi-data/#/2011/scor
GPI w wersji filmowej - http://vimeo.com/24155348
źródła:
http://www.economicsandpeace.org/
http://www.visionofhumanity.org/
Jakub Kowala
Stosunki Międzynarodowe I rok SUM