Opublikowany w maju 2011 roku Ranking Pokojowości Państw (Global Peace Index, GPI) jest już piątym z kolei zestawieniem opracowanym przez australijski Instytut Gospodarki i Pokoju. Celem corocznego raportu jest przeanalizowanie oraz sklasyfikowanie wszystkich państw od najbardziej do najmniej pokojowego.
Tegoroczny raport GPI dotyczy 153 niepodległych państw (w 2010 roku było to 149 państw)i został opracowany na podstawie najnowszych dostępnych danych uzyskanych m.in. z Banku Światowego, Ośrodka badawczego Economist Intelligence Unit (EIU), ONZ (wskaźnik HDI) oraz z UNESCO.
Jako podstawę opracowania przyjęto 23 jakościowe oraz ilościowe wskaźniki, które obejmują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki wpływające na poziom pokoju w danym kraju. Aby obraz był wiarygodny przyjęte wskaźniki dotyczą bardzo różnorodnych aspektów – od wydatków państwa na zbrojenia, poprzez stosunki z sąsiadami, aż po respektowanie praw człowieka. Wskaźniki te zostały wybrane przez międzynarodowy panel ekspercki, składający się z naukowców, biznesmenów, filantropów oraz członków organizacji pokojowych.
Głównym wnioskiem piątego z kolei raportu GPI jest fakt, że trzeci rok z rzędu obniża się poziom pokojowości państw. W 29 państwach wzrosło zagrożenie terroryzmem, a w 33 występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia krwawych demonstracji. Jako najniebezpieczniejszy kraj postrzegana jest Somalia (w 2010 roku ostatnie miejsce zajmował Irak).
Najbardziej pokojowym regionem jest Europa Zachodnia, a miano najbardziej pokojowego państwa przypadło w tym roku Islandii (w zeszłym roku pierwszą pozycję zajmowała Nowa Zelandia, która obecnie spadła na 2 miejsce). Największy spadek w rankingu zanotowały kraje arabskie, głównie w wyniku niepewnej sytuacji wewnętrznej, oraz zamieszek na ich terenie: Libia (rekordowy spadek w rankingu o 83 pozycje na miejsce 143 w 2011 roku), Bahrajn (spadek o 51 pozycji na miejsce 123 – drugi taki spadek po Libii), Egipt (spadek o 24 pozycje na miejsce 73).
Głównym powodem spadku światowego poziomu pokojowości są według autorów konflikty wewnętrzne pomiędzy władzami, a obywatelami, a nie konflikty międzynarodowe. Regionem o najniższym poziomie pokojowości jest Afryka Subsaharyjska – znajduje się tam 40 % państw, w których zagrożenie jest największe (Somalia – ostatnie miejsce w rankingu, oraz Sudan – trzecie od końca).
Z wyliczeń autorów raportu GPI wynika, że gdyby w ciągu 2010 roku świat był o 25 % bardziej pokojowy, to gospodarki wszystkich państw uzyskały by dodatkowo 2 tryliony $ zysku.
Polska w raporcie opublikowanym w maju 2011 roku znalazła się na 22 miejscu, co świadczy o wysokim poziomie pokojowości. W porównaniu do ubiegłorocznego raportu awansowaliśmy o 7 pozycji.
Interaktywna mapa GPI - http://www.visionofhumanity.org/gpi-data/#/2011/scor
GPI w wersji filmowej - http://vimeo.com/24155348
źródła:
http://www.economicsandpeace.org/
http://www.visionofhumanity.org/
Jakub Kowala
Stosunki Międzynarodowe I rok SUM
środa, 14 września 2011
Subskrybuj:
Posty (Atom)