piątek, 4 lutego 2011

Na ulicach zamieszki w muzeum szabrownicy

Chaos panujący obecnie na ulicach Kairu sprzyja złodziejom i drobnym przestępcom w grabieżach instytucji i sklepów. Celem stają się również muzea, w których przechowywane są bezcenne starożytne zabytki.

W nocy z 28 na 29 stycznia 2011 r. doszło do włamania w Muzeum Egipskim, podczas którego zniszczono 2 mumie i około 75 mniejszych obiektów. Grupy rabusiów podejmowały kolejne próby w niedzielę i poniedziałek, lecz mężczyźni zostali zatrzymani przez wojsko i policję rozlokowane wokół muzeum. Na dachu muzeum rozmieszczono snajperów, a okolice patrolują dziesiątki żołnierzy.

Dodatkowo młodzi Egipcjanie utworzyli w sobotę ludzki łańcuch wokół muzeum, które posiada największą na świecie kolekcję starożytności egipskich. Znajdują się tam m.in. przedmioty z grobowca króla Tutanchamona.

Według szefa Najwyższej Rady Starożytności Egipskich Zahi Hawassa, zniszczone obiekty zostaną odnowione. W zaprzysiężonym 31 stycznia nowym rządzie Hawass został ministrem nowo powstałego resortu ds. zabytków.

Splądrowano także magazyn muzealny w pobliżu Ismailii, w którym zgromadzonych jest ok. 3 tys. obiektów z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Złupiono także niektóre magazyny w pobliżu piramid w Sakkarze i Abu Sirze. Złodzieje wdarli się do miejsca pochówku faraona w Abu Sirze, gdzie od lat prace prowadzą czescy archeolodzy.

Najcenniejsze obiekty znajdują się w centralnych depozytach, jednak na niebezpieczeństwo narażone są starożytne reliefy, którymi udekorowane są obiekty - powiedział agencji CTK szef czeskich archeologów Miroslav Barta.

Mieszkańcy leżącej w pobliżu Luksoru miejscowości Karnak udaremnili w nocy z niedzieli na poniedziałek próbę grabieży świątyni i przekazali grupę pięciu uzbrojonych mężczyzn w ręce wojska. Obecnie wejście do świątyni chronione jest przez żołnierzy.

Zabytki starożytności są jednym z głównych czynników przyciągających turystów do Egiptu. Zarówno władze, jak i wojsko oraz obywatele doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej w kraju, potrzebni będą wydający w Egipcie pieniądze zagraniczni urlopowicze, a na pustych muzeach i splądrowanych grobowcach nie da się zarobić.

Na podstawie:
http://konflikty.wp.pl/gid,13089369,kat,1020219,title,Plaga-kradziezy-w-Egipcie,gpage,9,img,13089668,galeria.html
http://news.yahoo.com/s/nm/20110129/sc_nm/us_egypt_museum
http://www.foxnews.com/scitech/2011/01/29/egypt-antiquities-looters-mummies/

Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe II rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz