Dziś 14 marca przypada międzynarodowy dzień liczby Pi. To nieoficjalne święto obchodzone jest głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".
Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
W Dniu Liczby Pi nauczyciele, studenci, uczniowie i ich rodzice uczestniczą w różnych imprezach związanych z promowaniem matematyki. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.
Liczba Pi określa - najprościej mówiąc - stałą wartość, stanowiącą stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest nazywana stałą Archimedesa, który jako pierwszy podał jej przybliżoną wartość. Symbol liczby Pi został wprowadzony do matematyki ponad 300 lat temu. Szesnasta litera greckiego alfabetu pojawiła się jako oznaczenie wartości 3,1415... w publikacji Williama Jonesa, zatytułowanej "Synopsis Palmariorum Mathesos". Od litery Pi rozpoczyna się greckie słowo oznaczające „obwód”.
Oczywiście cyfr po przecinku w liczbie Pi jest nieskończenie wiele. 3,14 to umowne zaokrąglenie. Do tej pory potężne komputery obliczyły liczbę pi z dokładnością do pięciu bilionów miejsc po przecinku.
Ludzie natomiast konkurują w jej zapamiętywaniu. Światowy potwierdzony rekord należy do chińczyka Lu Chao, który zapamiętał ponad 67 tysięcy cyfr po przecinku.
Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe
Na podstawie:
http://www.rp.pl/artykul/2,626512.html
http://tvp.info/informacje/nauka/dzis-obchodzimy-dzien-liczby-pi/4143560
http://www.matematyka.wroc.pl/doniesienia/miedzynarodowy-dzien-liczby-pi
poniedziałek, 14 marca 2011
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz