środa, 16 czerwca 2010

Śmierć za oglądanie Mundialu w Somalii


Pierwszy w historii mundial rozgrywany w Afryce nie wszędzie na tym kontynencie jest świętowany. W Somalii za oglądanie transmisji z RPA grozi śmierć. Dwie osoby już zamordowano, dziesiątki aresztowano.

W krajach islamskich i arabskich, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, mecze piłki nożnej najczęściej ogląda się na ulicach, w telewizorach wystawionych przed dom, w sklepikach, w lokalnych knajpkach, gdzie pija się kawę i herbatę. Jest to najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu przez sąsiadów i ich rodziny. W Somalii, tak jak i większości wiejskich terenów Afryki, ludzi nie stać na telewizję satelitarną, więc publiczne oglądanie meczów u tych szczęśliwców, którzy mają anteny jest jedyną droga śledzenia turnieju w RPA. Jednakże taka forma spędzania czasu jest nielegalna.

Zakaz oglądania meczów został wprowadzony po raz pierwszy w 2006 roku przez jedno z ugrupowań skrajnych fundamentalistów. Za niezgodne z zasadami szariatu uznano wtedy wszelkie rozrywki, w tym gry wideo i publiczne oglądanie sportu.

Na chwilę przed rozpoczęciem tej wspaniałej imprezy, przywódca grupy terrorystycznej kontrolującej znaczną część państwa i stolicy ( Mogadiszu przyp. red.) wystosował specjalne oświadczenie, które miało być przestrogą i odstraszać ludność Somalii od oglądania mistrzostw.

- Ostrzegam młodzież Somalii, żeby nie śmiała oglądać mistrzostw świata. To marnotrawienie pieniędzy i czasu. Nic nie zyskacie i nie nabędziecie życiowych doświadczeń oglądając szaleńców skaczących w górę i w dół - powiedział rzecznik somalijskich ekstremistów z grupy Hizbul-Islam Sheikh Mohamed Abdi Aros.

Wielkie święto Afryki jakim niewątpliwie jest trwający tam mundial, jest jednak silniejsze od brutalnych gróźb. Wielu ludzi ryzykuje życie i decyduje się na oglądanie meczów w ukryciu. Inni uciekają do ufortyfikowanych stref kontrolowanych przez obecnego prezydenta. Tam MŚ w RPA można oglądać.

W sobotę islamiści zastrzelili dwie osoby w ataku na dom, w którym zebrali się ludzie, aby obejrzeć mecz Argentyny z Nigerią. Jedna z grup - Hizbul-Islam - zatrzymała 10 osób w domu na północno-wschodnich przedmieściach stolicy kraju Mogadiszu, które również oglądały hit sobotniego wieczoru. Ta sama grupa aresztowała w niedzielę 30 kibiców oglądających spotkanie Niemcy - Australia. Ich los jest nieznany.

- Jednym okiem patrzę na telewizor, a drugim na drzwi. Głos wyłączyłem - powiedział reporterowi BBC jeden z somalijskich kibiców w Mogadiszu, który w domu oglądał mecz Algieria - Słowenia.

Zagorzali kibice mają niewiele miejsc, w których mogą bezpiecznie oglądać turniej w RPA, pasjonujący cały świat.

Ryzyko śmierci, pobicia lub aresztowania dotyczy nie tylko kibiców, ale i nadawców TV.

Jeden z nich przeniósł pod osłoną nocy swój drogi sprzęt nadawczy i studio z okolic opanowanego przez rebeliantów islamskich stołecznego bazaru Bakara na ufortyfikowane lotnisko, aby ustrzec się ataku. Inna stacja - Universal TV - już wcześniej została uznana za wrogą islamowi, ponieważ podobno puściła w eter podobiznę proroka Mahometa (wizerunki proroka są w islamie zakazane). Bojówki kilkakrotnie atakowały pracowników stacji i niszczyły jej sprzęt.

Jednym z bezpieczniejszych miejsc dla kibiców futbolu jest kino w małym kwartale Mogadiszu kontrolowanym przez siły prezydenta. "Dhamuke Cinema" - nazwa cokolwiek na wyrost, bo jest to coś w rodzaju garażu, tyle, że bez części dachu, widzowie siedzą na stalowych krzesełkach - stało się najpopularniejszym miejscem do oglądania mistrzostw. To właściwie jedyne kino, którego jakimś cudem nie zniszczyli rebelianci. Wolność jest tu taka, że mężczyźni mogą tu siedzieć z kobietami - rzecz nie do pomyślenia w rejonach opanowanych np. przez al-Shabaab.

Na podstawie:
http://www.gadu-gadu.pl/5483055330757356314/somalia---za-ogladanie-ms-grozi-smierc
http://www.sport.pl/sport/1,65025,8016107,Somalia___kraj__gdzie_za_ogladanie_mundialu_grozi.html
http://www.huffingtonpost.com/2010/06/14/somali-soccer-fans-execut_n_611576.html?ref=twitter

Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz