4 stycznia 2010 roku emir Dubaju oficjalnie otworzył najwyższy wieżowiec świata "Burj Khalifa" ("Wieża Khalifa"). Budynek wznosi się na wysokość 828 metrów. Koszt budowy wyniósł półtora miliarda dolarów.
W ceremonii otwarcia wzięło udział ponad 6 tysięcy gości. Podczas przemówienia emir Dubaju zmienił nazwę wieżowca z Wieży Dubajskiej na Wieżę Khalifa. Uczynił to na cześć prezydenta ZEA, który w znaczącym stopniu przyczynił się do sfinansowania budowy.
Wieża zwieńczona iglicą odebrała tytuł najwyższego budynku wieżowcowi Taipei 101. Drapacz chmur na Tajwanie ma jedynie 509 metrów wysokości. Wieża Khalifa jest też prawie dwa razy wyższa od nowojorskiego Empire State Building. Ze względu na wysokość, temperatura na wierzchołku "Burj Khalifa" ma być średnio o 10 stopni niższa, niż na poziomie ziemi.
Wieżowiec posiada 160 pięter użytkowych, choć całkowita liczba kondygnacji wynosi 206. Budynek ma powierzchnię 500 tysięcy metrów kwadratowych. Urządzono w nim ponad tysiąc luksusowych apartamentów, 49 pięter przeznaczono na biura. Znajduje się tam także 160-pokojowy hotel zaprojektowany przez Giorgio Armaniego. Prawdopodobnie w budynku będzie mieszkać i pracować około 12 tysięcy osób. Na 76. piętrze znajduje się basen, na 158. piętrze - meczet (najwyżej położony meczet na świecie), a na 124. punkt obserwacyjny, co również stanowi rekordy wysokościowe.
Niestety wieżowiec może przynieść swoim budowniczym straty. Ostatni kryzys w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kłopoty ze spłatą długów firmy "Dubai World", której współwłaścicielem jest emir Dubaju, spowodowały znaczny spadek tutejszych cen nieruchomości. Świadczą o tym między innymi ceny powierzchni biurowej w wieżowcu, która jest niższa niż ta obowiązująca obecnie w Warszawie.
Można mieć jedynie nadzieję, że wieża nie pogrzebie swoich budowniczych w ruinie.
Na podstawie:
http://www.polskieradioeuro.pl/Technologie.aspx?sectionNumber=947&id=23125
http://www.tvn24.pl/12692,1636481,0,1,dubaj-otworzyl-najwyzszy-budynek-na-swiecie,wiadomosc.html
I tak dla przypomnienia - lata 90 XX w
Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM
piątek, 8 stycznia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz