środa, 13 stycznia 2010
Terroryzm made in Jemen
Po tym jak młody Nigeryjczyk Umar Farouk Abdulmutallab dokonał nieudanego zamachu na amerykański samolot wiadomości z Jemenu zyskały stałe miejsce w serwisach informacyjnych. Dziś poinformowano o śmierci Abdullaha Mehdara (zdjęcie), który uznawany był za przywódcę Al-Kaidy w prowincji Shabwa. W wymianie ognia z jemeńskim wojskiem zginął jeszcze jeden bojownik, a czterech zostało pojmanych. Agresywne działania z pewnością poprawiają obraz rządu, który był do tej pory krytykowany za tolerowanie islamskich terrorystów. Z drugiej strony BBC cytuje lokalnego przywódcę plemiennego, który stwierdził, że rozwiązania siłowe mogą odwrócić sympatię ludności od rządu Jemenu. Szejk Atiq Baadha zasugerował również, że jeśli rząd zwróciłby się do rad plemiennych, mogłyby one doprowadzić do wydania podejrzanych w ręce jemeńskich służb. Nie da się ukryć, że współpraca z radami plemiennymi powinna być nieodzownym elementem rządowej strategii. Problem tkwi jednak w istnieniu nieufności między rządem centralnym (oskarżanym o korupcję i marnotrawienie środków) a lokalnymi strukturami władzy.
Ruchy integrystyczne w Jemenie stanowią bez wątpienia zagrożenie dla społeczeństwa regionu jak i całego świata. Nie można jednak zapominać o tym, że większość mieszkańców Jemenu nie chce angażować się w walkę zbrojną pod szyldem Al Kaidy. Źródłem problemów i radykalizmu są często bojownicy, którzy opuścili Afganistan i Pakistan ze względu na presję wojsk amerykańskich. W dzisiejszym świecie terroryści i bojownicy mogą łatwo migrować wykorzystując niestabilne państwa jako dogodną przystań.
Mieszkańcy Jemenu chcą żyć w pokoju mając szansę na rozwój swoich małych czy większych biznesów i na dążenie do szczęścia. Pod tym względem natura ludzka jest identyczna niezależnie od szerokości geograficznej czy wyznawanej religii. Dobitnie możemy się o tym przekonać zapoznając się z galerią zdjęć zamieszczoną na stronie Foreign Policy
Życie codzienne w Jemenie http://www.foreignpolicy.com/articles/2009/02/20/daily_life_in_yemen?page=0,0
źródła:
http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/01/201011364454222209.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8455822.stm
Piotr Skoczylas
Stosunki międzynarodowe, SUM I rok
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń