czwartek, 6 maja 2010

Wykład Manisha Thapy

We wtorek 4 maja 2010 roku przy współpracy z Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego) odbył się wykład otwarty Manisha Thapy - pochodzącego z Nepalu Koordynatora Regionalnej Sieci Współpracy Akademickiej w Azji Południowej.



Manish Thapa wygłosił wykład pt. South Asia: A Region in Turmoil. Conflicts & Contradictions, w którym przedstawił główne problemy dotyczące państw Azji Południowej: Afganistanu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Bhutanu, Bangladeszu, Malediwów i Sri Lanki oraz perspektywy ich rozwoju.

Państwa te mimo swojej różnorodności borykają się z wieloma podobnymi problemami. Społeczeństwa są podzielone pod względem religijnym, używają wielu różnych dialektów. Jest to drugi najbiedniejszy po Afryce region świata, a także region najmniej zintegrowany. Państwa te nie ufają sobie nawzajem i nie prowadzą szerokiej wymiany handlowej. Nikt nie ufa nikomu, nie ma wzajemnej pomocy międzypaństwowej.

Po wstępie opisującym region Azji Południowej całościowo, gość z Nepalu przedstawił główne problemy dotyczące poszczególnych państw obszaru. Niebezpieczny Afganistan - gdzie nie wiadomo kto naprawdę rządzi: władze afgańskie, talibowie czy prezydent Obama. Pakistan - gdzie nie wiadomo kiedy wybuchnie kolejna bomba. Indie - wielki słoń zaczepiający sąsiadów, którzy go nienawidzą. Bhutan - rządzony przez kobiety - gdy jedna jest u władzy to druga jest na ulicy i blokuje wszystko. Malediwy - które za 10 lat zostaną zatopione całkowicie przez Ocean. Bhutan i Sri Lanka nie radzące - sobie z bezrobociem. I Nepal gdzie wciąż trwa konflikt zbrojny - a turyści mogą czuć się tam bezpieczniej niż obywatele tego kraju.

To tylko część z przedstawionych przez Manisha Thapę problemów Azji Południowej. Informacje te przekazane przez osobę pochodzącą z tego regionu, pozwoliły nam inaczej spojrzeć na ten region. Dostrzegliśmy także te elementy, o których nie możemy dowiedzieć się z książek i prasy - a mianowicie jak zwykłemu człowiekowi żyje się w tym regionie i jaką perspektywę widzi on dla tego obszaru.

Ania Klupa
Stosunki Międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz