piątek, 16 kwietnia 2010
Na Islandii znów „zawrzało”
20 marca 2010 roku po prawie 200 latach uśpienia nastąpiła erupcja wulkanu Eyjafjallajokull. Większość ekspertów uznała to za sygnał, iż wkrótce może dojść do wybuchu drugiego, największego wulkanu na Islandii, Katla, co mogłaby odczuć cała Europa.
Islandia to wyspa położona nad jednym z tzw. gorących punktów Grzbietu Śródatlantyckiego, czyli podwodnego pasma górskiego powstałego na styku płyt tektonicznych. Krajobraz wulkaniczny, gorące źródła i gejzery to cechy charakterystyczne tego niezwykłego kraju.
W dniu wczorajszym na Islandii znów „zawrzało”. Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Eyjafjallajokull położonego 120 km od stolicy Islandii, Reykjaviku. Podobnie jak 20 marca, tak też wczoraj nic nie wskazywało na to, że nastąpi tak poważna erupcja. Pył wulkaniczny unoszący się po wybuchu sparaliżował ruch lotniczy w Wielkiej Brytanii, Irlandii a także w Danii, Szwecji, Finlandii oraz Norwegii. Tysiące pasażerów zostało „uwięzionych” na lotniskach.
W samej Islandii komunikacja lotnicza została praktycznie sparaliżowana i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja uległa zmianie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chmura pyłu unosząca się nad Europą pokrzyżuje plany przyjazdu m.in. prezydenta USA – Baracka Obamy na uroczystości pogrzebowe prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii.
Naukowcy uważają iż ta erupcja może spowodować poważne roztopy, a w konsekwencji doprowadzić do ogromnych powodzi. W wyspie oprócz mieszkańców miejscowości znajdujących się w pobliżu wulkanu nikt nie odczuwa większego zagrożenia. Jedynie warunki pogodowe, np. silny wiatr mogą spowodować przemieszczanie się pyłu, który, gdy występuje w powietrzu w dużych ilościach, stanowi zagrożenie dla zdrowia W przypadku znacznego nasilenia się stężenia pyłu zalecane będzie noszenie masek chroniących drogi oddechowe.
W dniu dzisiejszym również w Polska zamknęła swoją strefę powietrzną. Na wielu polskich i europejskich lotniskach miliony pasażerów oczekuje w napięciu na decyzje o wznowieniu lotów.
Wybuch Eyjafjallajokull doprowadził do poważnych komplikacji nie tylko w ruchu lotniczym ale także w wielu dziedzinach życia międzynarodowego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje dotyczące przemieszczania się chmury pyłu wulkanicznego, od którego zależy przyjazd wielu ważnych osobistości chcących uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej.
Iwona Lipińska
Stosunki międzynarodowe I rok SUM
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz