środa, 7 kwietnia 2010

Przełom jest - ale przepraszam nie ma



Znaleźć wspólny język tam, gdzie jest to trudne - to właśnie zdaniem Donalda Tuska udało się osiągnąć w rozmowach z premierem Rosji podczas uroczystości w Katyniu. Szef polskiego rządu na wspólnej z Putinem konferencji po spotkaniu z przewodniczącymi Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych podkreślał też, że 7 kwietnia 2009 roku stanowi "dzień przełomu" w sprawie zbrodni katyńskiej.

Obchody odbyły się na terenie kompleksu memorialnego "Katyń". Rozpoczęła je modlitwa ekumeniczna za zabitych. Jako pierwszy wystąpił zwierzchnik polskiego prawosławia arcybiskup Sawa. - Bracia i siostry, Wy, którzy tu spoczywacie. Mówimy Wam dzisiaj - Wasza najwyższa ofiara życia nie pozostała daremna. Wasza przelana krew przyniosła owoce. Polska i Rosja są wolne - mówił metropolita. Następnie głos zabrali przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu.Chwilę później rozpoczął się Apel Pamięci.

Następnie Tusk i Putin złożyli wieńce na pomniku ofiar zbrodni katyńskiej. W Lesie Katyńskim rozbrzmiał polski hymn.
Premierzy przeszli przeszli wokół Polskiego Cmentarza Wojskowego w Katyniu wzdłuż tabliczek upamiętniających ofiary do rosyjskiej części cmentarza, gdzie pochowano ofiary Wielkiej Czystki lat 30. Również tam szefowie rządów złożyli wieńce oraz wysłuchali rosyjskiego hymnu.

Obaj premierzy wygłosili również przemówienia.Putin, choć nie przeprosił Polaków za mord katyński i uznał, że nie można żyć tylko przeszłością, podkreślał konieczność dobrosąsiedzkich stosunków z Polską.
- Chylimy czoła przed tymi, którzy mężnie przyjęli tutaj śmierć, czyja walka, talenty, zostały rozdeptane. Przed tymi, których nie doczekały matki, rodziny - mówił premier Rosji. - W tej ziemi leżą obywatele Rosji, którzy zostali zabici podczas Wielkiej Czystki z lat. 30. Polscy obywatele, żołnierze, którzy zostali zabici na rozkaz Stalina, oraz ci którzy zginęli z rąk nazistów w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej. Katyń na zawsze związał ich losy.Tutaj jak brat z bratem, we wspólnej mogile osiągnęli wieczny spokój. Ale nie niepamięć, gdyż z pamięci nie da się wymazać męczeńskiej śmierci niewinnych ofiar. Nie można schować i ukryć pamięci o przestępstwach i zbrodniach - podkreślał.
Przypomniał także, że Polska i Rosja, jak żadne państwa i narody Europy, przeżyły wszystkie tragedie XX w. - I zapłaciły wielką cenę za dwie wojny światowe i nieludzkie zbrodnie totalitaryzmu - mówił Putin.

Wizyta premiera Rosji w Katyniu ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. Jednakże w wypowiedziach Putina zabrakło kilku ważnych kwestii,między innymi przeprosin i wzięcia odpowiedzialności za zbrodnie stalinowskiego reżimu. Mieliśmy więc do czynienia tylko z gestami, ważnymi ale jednak tylko gestami. Możemy jednak mieć nadzieję, że posłużą one do dalszego dialogu i rozwiązania problemu tajemnicy katyńskich zbrodni.

Na podstawie:
http://www.tvn24.pl/12691,1651122,0,1,dla-mnie-i-dla-premiera-rosji-jest-to-przelom,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/12691,1651101,0,1,putin-o-zbrodni-w-katyniu-zabici-na-rozkaz-stalina,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/12691,1651085,0,1,tusk-i-putin-w-katyniu--w-holdzie-ofiarom,wiadomosc.html
http://fakty.interia.pl/raport/70-rocznica-zbrodni-katynskiej/news/tusk-widzielismy-putina-chylacego-czola,1461485

Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz