niedziela, 5 czerwca 2011

Ratko Mladić odpowie za Srebrenicę


Ratko Mladić ma 69 lat. Jest oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas wojny w Bośni w latach dziewięćdziesiątych. Jest uważany za głównego odpowiedzialnego za masakrę 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku. Generał od lat skutecznie unikał międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. Po śmierci Miloszevicia oraz po aresztowaniu i wydaniu Hadze w 2008 r. politycznego przywódcy bośniackich Serbów, Radovana Karadżicia, Mladić pozostawał ostatnim z trzech głównych poszukiwanych za zbrodnie wojenne w b. Jugosławii, który nie stanął przed obliczem Temidy.

Pochwycić udało się go dopiero teraz - po szesnastu latach od tych wydarzeń. Według oficjalnych doniesień, anonimowy informator zadzwonił na policję z wiadomością, że we wsi Łazarewo w północnej Serbii pomieszkuje osobnik przypominający do złudzenia byłego dowódcę armii bośniackich Serbów. Donos ten został potraktowany z pełną powagą, czego skutkiem jest aresztowanie.
Przez Serbię Mladić został wydany trybunałowi ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Po szybkiej ekstradycji trybunał postawił mu, 3 czerwca, zarzut zbrodni ludobójstwa na ośmiu tysiącach muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w 1995 roku i odpowiedzialność za śmierć 12 tysięcy mieszkańców obleganej przez żołnierzy Mladicia w latach 1992-1995 stolicy Bośni, Sarajewa.
Stając po raz pierwszy przed trybunałem Mladić określił przedstawione mu oskarżenia jako „ohydne” i ujęte w „potworne słowa”. Oznajmił też, że podczas wojny w Bośni i Hercegowinie bronił swego narodu i swojego kraju, a teraz musi bronić się przed oskarżeniami Trybunału. Powiedział również, że potrzebuje ponad miesiąca, by przeanalizować wszystkie zarzuty zawarte w akcie oskarżenia, które w skrócie przedstawił mu sędzia. Zgodnie z procedurą Trybunału, oskarżony ma 30 dni na ustosunkowanie się do zarzutów. Według decyzji sędziego, będzie mógł to zrobić 4 lipca.
Mladicia czeka kara dożywocia, chyba że nie dożyje ogłoszenia wyroku jak prezydent tzw. Nowej Jugosławii Slobodan Milošević. Jednak już teraz wszyscy odetchnęli z ulgą, wydanie Mladicia trybunałowi haskiemu stanowi bowiem symboliczny koniec pościgu za największymi zbrodniarzami z byłej Jugosławii.

Źródło: http://stooq.com/n/?f=469445 http://www.wprost.pl/ar/247144/Ratko-Mladic-aresztowanie-w-sama-pore/ http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/517932,tusk_zadowolony_z_aresztowania_ratko_mladicia.html http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/swiat/ratko-mladic-na-tacy,77584,3

Kamila Krawczyk
SM, II rok lic.
SEKCJA BAŁKANÓW, EUROPY WSCH. I ROSJI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz