W Moskwie w niedzielę (29.05.2011 r.) rano zmarł Siergiej Bagapsz – prezydent nienazwanej przez większość społeczności międzynarodowej Abchazji. Do Rosji przyjechał tydzień wcześniej, tam odbył operację płuca. Media informowały, że ma się dobrze, jednak w piątek jego stan znacznie się pogorszył i podjęto decyzję o drugiej operacji płuca. Miał 62 lata i chorował na raka płuc.
O śmierci Bagapsza świat poinformowała agencja ITAR-TASS, jednak również jego Kancelaria potwierdziła tę informację. Zostanie on pochowany w Abchazji – zbuntowanej prowincji Gruzji, która w 2008 r. zadeklarowała się jako niepodległe państwo. Dotychczas została uznana jedynie przez Rosję, Wenezuelę, Nikaraguę i Nauru, ale również przez dwa inne nieuznawanie państwa - Osetię Południową i Naddniestrze i osiągnęła to właśnie za prezydentury Bagapsza. Abchazja uzyskała także wsparcie jednostek niepaństwowych np. Autonomicznej Republiki Krymu. Abchazja niepodległa od Gruzji stała się niepodległa już na samym początku lat 90., jednak pozostaje w silnej relacji z Rosją. Impulsem do proklamowania niepodległości było Kosowo, które właśnie to uczyniło w 2008 roku.
Prezydent Abchazji przybył do stolicy Rosji ponad tydzień temu. W 83. moskiewskim szpitalu francuski chirurg - Zhulber Masar – i chirurg z Rosji - Nikolai Urazovsky – przeprowadzili na nim operację prawego płuca. Początkowo informowano, że stan Bagapsza po zabiegu jest dobry, jednak kolejne dni nie wróżyły niczego dobrego. Praca pozostałych organów uległa pogorszeniu, nastąpiły również przerzuty i trzeciego dnia zadecydowano, że należy operować powtórnie. Przez ostatnie dni był podłączony do respiratora. Zmarł w stanie śpiączki, z której, pomimo podjętych prób, lekarzom nie udało się Bagapsza wybudzić. Jak jednak wynika z głosów, które pojawiły się w środowisku medycznym, przyczyną zgonu była niewydolność serca i jego zatrzymanie.
W Abchazji została ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa. Bagapsz był tam bardzo ważną postacią – za jego prezydentury samozwańcza republika ostatecznie oderwała się od Gruzji i została uznana przez kilka państw. Karierę rozpoczął w komitecie regionalnego Komsomołu. W 1995 objął stanowisko wiceprezydenta Abchazji, a dwa lata później – premiera. Natomiast w roku 2005 Bagapsz wygrał wybory prezydenckie po dość długich utarczkach z ówcześnie urzędującym premierem, a zarazem kontrkandydatem do fotela prezydenta Raulem Chadżimbą. W 2009 roku powtórnie został wybrany na to stanowisko, choć środowisko międzynarodowe nie uznało wyborów za przeprowadzone uczciwie, Chadżimba zarzucał im liczne fałszerstwa i nieprawidłowości podczas głosowania. Nie uczestniczyli w nich również żadni obserwatorzy z organizacji międzynarodowych. Co nie dziwi, za legalne przyjęły te wybory wszystkie państwa, które uznały Abchazję.
Do Aleksandra Ankwaba, wiceprezydenta pełniącego obecnie obowiązki należące do Bagapsza, spływają kondolencje. Zgodnie z konstytucją Abchazji, nowy prezydent powinien zostać wybrany w ciągu trzech miesięcy. Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew przypomniał, że Bagapsz był zawsze zwolennikiem umacniania przyjaźni abchasko-rosyjskiej, jak również o wkładzie, jaki miał on w budowaniu niezależnej, rozwiniętej społecznie i gospodarczo republiki. Natomiast prezydent również nieznanej przez większość środowiska międzynarodowego Osetii Południowej, Eduard Kokoty, powiedział: „W postaci Siergieja Bagapsza widzieliśmy nie tylko wielkiego przyjaciela, dla mnie on znaczył więcej niż przyjaciel. To olbrzymia strata.”
Magda Lis
stosunki międzynarodowe, I rok
SEKCJA BAŁKANÓW, EUROPY WSCH. I ROSJI
ŹRÓDŁA:
Gazeta Wyborcza
Polska Times
Portal banzaj.pl
Wikipedia: Siergiej Bagapsz
Wikipedia: Abchazja
Portal bbc.co.uk - russian
niedziela, 5 czerwca 2011
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz