piątek, 19 marca 2010

Porozmawiajmy o wodzie


Obecnie coraz częściej poruszanym na forum publicznym tematem jest problem deficytu wody oraz możliwym konfliktów o wodę. Okazją do dowiedzenia się więcej na ten temat był wykład Pana Piotra Kowalczaka z Państwowej Akademii Nauk, który odbył się w czwartek, 18 marca 2010 roku na naszym wydziale.

W pierwszej części swojego wystąpienia prelegent wprowadził nas w tematykę związaną z gospodarką wodną na świecie. Jednym z kluczowych według niego elementów, niezbędnych dla zrozumienia problemu deficytu wody na świecie, jest fakt, iż tylko około 1% wody występującej na świecie, to woda słodka - bezpieczna dla spożycia. Lecz niestety w wielu regionach globu jej brakuje, a w innych z powodu zanieczyszczeń nie nadaje się ona do spożycia.
Możemy wymienić kilka rodzajów deficytu wody:
- fizyczny - Afryka, Azja Centralna
- ekonomiczny - gdy brak jest środków na budowę infrastruktury, pozwalającej wykorzystać posiadane środki
- spowodowane wystąpieniem ekstremalnych warunków meteorlogiczno-hydrograficznych
- katastrofy - m.in. powodzie - w ich trakcie dostarczenie ludności czystej wody jest największym problemem
- czynniki technologiczne
- konflikty zbrojne
- zanieczyszczenia

Jeżeli chodzi o konflikty o wodę to wynikają one również z wielu czynników.
W przypadku Kirgistanu woda jest niezwykle istotna dla produkcji energii elektrycznej. Jednakże jej magazynowanie w Kirgistanie a następnie uwalnianie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę wodną Uzbekistanu. Sytuacja stała się na tyle poważna, iż Uzbekistan groził interwencją w Kirgistanie.
Kolejny przykład to stosunki między Etiopią a Egiptem. Etiopia poprzez program rozbudowy zbiorników retencyjnych, dokonałaby nieodwracanych szkód w gospodarce wodnej Egiptu.
Najdłużej trwającym konfliktem o wodę jest konflikt dotyczący Wzgórz Golan i Jordanu - wzmianki o nim znajdziemy już w Biblii - Jordan jest strzeżony przez całe oddziały żołnierzy stacjonujące po w bunkrach po obu stronach rzeki. Większym paradoksem jest jednak to, że zaminowanie Wzgórz sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa dopływu wód do Jordanu.

Jak widać problem dostępu do wody staje się coraz bardziej poważny. Jednak by go rozwiązać potrzeba działań całej społeczności międzynarodowej. Musimy sobie uświadomić, że wszystkie obszary ziemi są ze sobą powiązane i katastrofa w jednym obszarze wpłynie na inne regiony świata

Amia Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz