niedziela, 28 marca 2010

YES Meni - partyzantka naprawiająca świat

Jedno proste pytanie: CZY MOŻNA NAPRAWIĆ ŚWIAT? stało się kołem zamachowym dla działań dwóch alterglobalistów: Andy’ego Bichlbauma i Mike’a Bonanna.

Ta dwójka z łatwością wkręca się na konferencje biznesowe, spotkania a nawet do telwizji BBC. W internecie tworzą fałszywe strony dużych korporacji międzynarodowych, by w ten sposób kontaktować się z organizatorami tych imprez.



Duet wygłasza na przykład prowokacyjne przemówienie na konferencji firm naftowych, oferując nowy produkt – paliwo z… ludzkiego mięsa. Jako rzekomi przedstawiciele rządu USA, Yes-Meni obiecują oszukanym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje.
Innym razem podczas jednej z konferencji proponują wymyślony przez siebie „kalkulator strat” pozwalający na zamianę strat w ludziach w kilkucyfrowe zyski (znajduje się kilku zainteresowanych).

Skuteczną metodą podszywania się pod innych jest podawanie się za rzeczników prasowych. Yes Meni byli już rzecznikami Światowej Organizacji Handlu, McDonaldsa, ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miejskiego USA oraz Dow Chemical.
W imieniu ostatniej z firm jeden z Yes Menów wygłosił przed kamerami telewizji BBC oświadczenie, w którym zapowiedział, że Dow Chemical wypłaci odszkodowania wszystkim ofiarom katastrofy ekologicznej w Bhopalu. W 1984 roku doszło tam do wybuchu w fabryce firmy Union Carbide. Życie straciło ponad trzy tysiące osób. Dow Chemical przejęło Union Carbide, ale nie czuło w obowiązku wziąć na siebie zobowiązań wobec ofiar katastrofy. Yes Meni uznali, że tak być nie może. Po wygłoszonym przez jednego z nich przemówieniu telewizyjnym prezenter zaniemówił. Opinia publiczna była zaskoczona decyzją Dow Chemical. Przerwano wiadomości, by przekazać światu informację o nagłym zwrocie w polityce finansowej wielkiej firmy. Zaskoczeni byli też akcjonariusze Dow Chemical - notowania firmy, która ogłosiła, że wiele milionów dolarów przeznaczy na pomoc innym spadły i korporacja straciła dwa miliardy dolarów.

Po części jest to dokument, a po części mocumentary w stylu Michaela Moore'a, film Bichlbauma i Bonanno błyszczy humorem i podbija prostotą przekazu. Dzięki lekkości stylu i dużej dawce humoru dokument ten to przyswajalna opowieść o gospodarce światowej i globalnym rynku.

Serdecznie zachęcam do obejrzenia go - z zupełnie innej perspektywy pokazuje nam jak działają wielkie korporacje i ich pracownicy.

Na podstawie:
http://www.filmweb.pl/f500955/Yes-Meni+naprawiaj%C4%85+%C5%9Bwiat,2009/opisy
http://film.gazeta.pl/filmnews/1,94586,6594552,Planete_Doc_Review__Yes_Meni_naprawiaja_swiat.html
http://www.kino.krakow.pl/film/6453.html
Ania Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz