piątek, 4 grudnia 2009

Akt zgonu Czerwonego Barona odnaleziony w Ostrowie Wielkopolskim


Nazywany asem myślistwa, Manfred von Richthofen, budził zarówno strach jak i podziw wśród wojskowych pilotów walczących podczas I wojny światowej. Z odnalezionych ostatnio dokumentów wynika, że tuż przed wybuchem I wojny światowej mieszkał on w Ostrowie Wielkopolskim.

Na nieznany dotąd akt zgonu Czerwonego Barona natrafił historyk z Ostrowa Wielkopolskiego, Maciej Kowalczyk, który odnalazł dokument w archiwach ostrowskich podczas zbierania materiałów do pracy doktorskiej.

Losy jednego z pierwszych niemieckich asów lotnictwa były związane z kilkoma polskimi miastami. Manfred von Richthofen urodził się w Borku, będącego obecnie częścią Wrocławia. W wieku 9 lat przeprowadził się z rodzicami do Świdnicy. Po rozpoczęciu kariery wojskowej stacjonował przez kilka lat w pułku w Ostrowie, skąd wyruszył na front.

Przydomek Czerwonego Barona pochodzi od pomalowanego na czerwono samolotu typu Fokker DR1, którym siał popłoch w szeregach lotników sił alianckich. Na swym koncie miał co najmniej 80 potwierdzonych zestrzeleń.

Mimo iż zginął podczas walk nad Francją w 1918 roku, to w Urzędzie Stanu Cywilnego Ostrowa Wielkopolskiego znajduje się jego akt zgonu. Zagadkę, dlaczego akt zgonu Manfreda von Richthofena znajduje się w Ostrowie, wyjaśnia Maciej Kowalczyk, zajmujący się tematyką rejestracji zgonów poległych żołnierzy w ramach pisanej przez siebie pracy doktorskiej. „Ówczesne prawo niemieckie przewidywało, iż akty zgonów żołnierzy niemieckich, którzy polegli na froncie, były sporządzane w miejscu ich ostatniego zamieszkania w czasie pokoju. Manfred von Richthofen w chwili wybuchu I wojny światowej stacjonował w Ostrowie Wielkopolskim i stąd wyruszył na front, toteż zawiadomienie o jego śmierci zostało przesłane do ostrowskiego urzędu stanu cywilnego" – tłumaczy Maciej Kowalczyk.

Jakie jeszcze tajemnice skrywają archiwa urzędów w innych miastach Polski?

Więcej informacji na:
http://www.rc.fm/kulturalne/czerwony-baron-pochodzil-z-ostrowa.html
http://www.radiomerkury.pl/index.php?art=38129

Anna Klupa
Stosunki międzynarodowe I rok SUM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz